Jak udělat letošní prázdniny Prázdninami s velkým P – díl první

I když mezi prázdninami a většinou z nás letos zatím stojí velká a zdánlivě nepřekonatelná zeď v podobě maturity, zkouškového nebo státnic, všichni určitě aspoň občas, aspoň trochu myslíme na prázdniny. Pro řadu z nás to můžou být „poslední velké“ prázdniny, než se vydají do světa pracujících. Pro řadu z nás to také můžou být prázdniny nejdelší v životě, protože je letos čekají jen lehké zkoušky nebo právě maturují a na vysokou se chystají až na podzim. A pro řadu z nás to taky můžou být úplně průměrné prázdniny, stejné jako každý rok. Jak z nich udělat Prázdniny s velkým P? Prázdniny ne od slova prázdný, ale naopak plné zážitků? Přinášíme miniseriál plný nápadů.

 

Tip č. 1: Zažijte dovolenou někde jinde a nějak jinak

Majuli_Island

V italském hotelu s all inclusive je bezpochyby krásně i po sto páté. Ale co tak třeba vyzkoušet novou destinaci? Nebo nový styl cestování? Vymanit se ze stereotypu cestovních kanceláří a válení u bazénu a objevit něco nového? Možností je spousta.

Můžete se sbalit do batohu a vyrazit na hory. Můžete vychytat super akci na letenky a vyrazit za exotikou za cenu nižší, než kterou normálně utratíte i v té Itálii. Můžete prostopovat Evropu od západu na východ. A třeba taky můžete i v té své klasické destinaci opustit pohodlí hotelového bazénu, jít se podívat mezi lidi a zařídit si ubytování v soukromí. Omrknout, jak žijí místní, na vlastní pěst objet přilehlá městečka a poznat jejich genius loci.

Naše tipy:

 1. Ultra levné letenky se dají skvěle vyhledat před webové stránky jako zaletsi.cz, www.cestujlevne.com nebo www.akcniletenky.com. Také je fajn občas mrknout na nabídku z menších letišť v okolí České republiky (Katowice, Wroclaw, Norimberk, Lipsko…), odkud létají low-cost aerolinky jako Wizzair, Ryanair nebo Easyjet. Pokud se spokojíte s kabinovým zavazadlem (a pravda je, že pokud se umíte dobře sbalit, kabinové zavazadlo vám bude bohatě stačit i na měsíc), dokážete ceny srazit fakt nízko.Neřiďte se přímo tím, že „za každou cenu chcete do Švédka“. Řiďte se spíš svým rozpočtem a tím, kam zrovna levné letenky jsou. Často se jedná o chybné tarify nebo akční nabídky, odlet může být za týden nebo za půl roku, ale většinou je letenky nutné rezervovat co nejdřív, cena s rostoucím počtem rezervací a časem stoupá. Držíme palce, pokud se naučíte dobře hledat, letenky do Paříže za 112 korun nebo třeba do Jižní Koreji pod 5000 nejsou nonsens – vyzkoušeno za vás ;)

  8233735005_65856f7c48_h
 2. Pořiďte si kvalitního průvodce (jako tu knížku) a zjistěte si informace předem. Než vyrazíte, zjistěte si info o cílovém místě, rady a tipy – čtěte cestovatelské blogy, zkušenosti, zeptejte se v cestovatelských skupinách na sociálních sítích, vždycky se najde někdo, kdo to tam zná a rád poradí, co, kde a jak vidět. Doporučujeme například www.hedvabnastezka.cz nebo FB skupinu NOMADS – a life of cheap/free travel.S sebou přibalte i tištěného průvodce. Ne všude je internet a zásuvka, takže knížka se hodí, až telefony a tablety selžou. U průvodce je nejdůležitější – musí být aktuální a info v nich relevantní. Jen ty nejlepší zkušenosti máme např. s řadou Lonely Planet. Jejich knížky nejsou z nejlevnějších, ale jsou vždy aktuální a plné dobrých tipů a rad pro cestovatele „baťůžkáře“ – jak a kde co pořídit a ubytovat se, aniž byste platili přemrštěné ceny „pro turisty“, kde se u místních dobře najíst a jak se kam rychle a levně dostat. Na průvodci se nevyplatí šetřit.

  2813543187_dfa56ee13f_b
 3. Myslete na bezpečnost. Nepodceňte to a uzavřete si kvalitní cestovní pojištění. Když se cokoliv stane, nejprve zavolejte na asistenční službu a požádejte je, jestli vám můžou zavolat zpět. Pokud jedete do země, jejíž jazyk neovládáte, je dobré zkontrolovat, že v rámci vašeho pojištění máte nárok na překladatele.Taky je fajn naskenovat a poslat si na mail doklady (pas, občanku, víza…), pokud byste je ztratili, ulehčí to situaci. Nezapomeňte taky, že pokud jedete mimo EU a plánujete tam jezdit autem (nebo nějakým jiným vozítkem, třeba na skútru – taky super věc), potřebujete mezinárodní řidičák. Vydají vám ho na počkání za 50 korun tam, kam jste si šli i pro ten klasický.

  Hodně důležité je zjistit si, co se v cizí zemi smí a nesmí. V Dubaji vás můžou zatknout za obyčejnou pusu s přítelkyní na veřejnosti, v Egyptě za vývoz pár mušliček z pláže. Tak bacha na to, tyhle zážitky si radši odpusťte ;)

  Poslední doporučení je zaregistrovat se do systému ministerstva zahraničních věcí DROZD (https://drozd.mzv.cz/), pokud by se něco stalo (zemětřesení…), český stát bude vědět, že vás má hledat :)

 4. Očkování a kvalitní léky pro případ nouze jsou základ, ne všude seženete nemocnici podobnou té české. Dostatečně dopředu si ověřte, jestli nepotřebujete nějaká speciální očkování, ať stihnete všechny dávky. Klasika, která se na cestách neztratí, jsou virové hepatitidy A a B, meningokoková meningitida (ty tři se hodí i v Česku), vzteklina a břišní tyfus. Do některých zemí jsou potřeba i další, ale to už záleží… Vše si můžete zkontrolovat na ockovacicentrum.cz a přes ně i zařídit očkování v přilehlé ordinaci (ano, je to docela dobrý byznys, to očkování, ale je to takhle vážně nejpohodlnější a nejrychlejší).Při cestě mimo Evropu se vážně hodí velká zásoba silných léků proti průjmu (např. Ercefuryl), zažívání většiny z nás prostě není zvyklé na „kulturní šoky“, na druhou stranu by ale často byla škoda vyhýbat se místním restauracím a pochoutkám „z ulice“. Taky vezměte klasické léky proti bolesti a teplotě a nějaké pro případ nachlazení, náplasti, sprej proti komárům a jiným hmyzákům, dezinfekci a to, co běžně zobete. Léky na předpis vám předepíšou v očkovacím centru a často taky obvoďák, když vysvětlíte situaci. V rizikových oblastech se neztratí ani krabička antimalarik „pro případ“ a pokud plánujete být dlouho mimo civilizaci, tak ani základní antibiotika.

  6348182752_0fcd42ba13_o
 5. Naučte se balit! Tahání těžkého batohu (ne, kufr je fakt naprd, od Slovenska na východ a od Itálie na jih fakt často nejsou chodníky v úplně top stavu – pokud jsou vůbec přítomny) otráví po čase úplně každého. Místo 30 triček na měsíc si jich vezměte 6 a radši počítejte s tím, že si je občas přeperete.Mezi must-have věci každopádně patří redukce do zásuvky (pečlivě ověřte, jaký tvar zásuvky v dané zemi mají, nebo si nenabijete ani telefon), dezinfekční gel na ruce (sejde se i pokud máte silné prášky proti průjmu), univerzální měna (dolary nebo eura – české koruny na indické rupie moc nevyměníte), vložka do spacáku (pod pojmem UKLIZENÝ a ČISTÝ si mnoho ubytovacích zařízení v cizině představuje úplně něco jiného, než my, takže můžete spát na ní, pod ní, v ní… záleží na teplotě a čistotě), sáčky na tekutiny do letadla (fajn pro celníky i jako i-gelit na telefon v dešti), plátěný „nahoře-stahovací“ baťůžek nebo plátěná taška na rameno (nezabere místo a hodí se na menší výlety), a čtečka, případně tablet (fajn věcička, můžete do ní nahrát učebnice i Dostojevského, baterka vydrží s přehledem 2 týdny a nemusíte tahat těžké a objemné knížky). Samozřejmě taky foťák, doklady, léky, k zahození není ani smártfoun, odkud se dostanete na net. V dnešní době se navíc vyplatí koupit si místní SIM kartu s datovým tarifem, abyste se připojili místnímu k mobilnímu internetu (který často najdete i tam, kde byste to nečekali).
  Lonely_Planet

Pokračování zase příště. Držíme palce, ať si ty letošní prázdniny opravdu užijete! Cestování a spolubydlení zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>