Jak udělat letošní prázdniny Prázdninami s velkým P – díl druhý

Strávit prázdniny netradičně, něco nového se naučit a ještě podpořit dobrou věc? Vyrazte dobrovolničit! Způsobů je mnoho.

  1. Workcamp

Slyšeli jste už o workcampech? I když název může být trochu zavádějící, nejedná se totiž o žádné pracovní lágry, workcamp je ideální způsob prázdnin pro dobrovolníky-začátečníky. Nabídka délek, zemí a zaměření je nepřeberná, můžete stavět školu v Africe, zachraňovat divoké koně v Asii i čistit starověké chodníčky od plevele v Řecku. Základní princip workcampů je ten, že za „byt a stravu“ (míra luxusu záleží na destinaci) někde nabídnete svou práci. Jako bonus k tomu poznáte místní kulturu, zvyky, spoustu nových lidí – místních i ostatních účastníků z celého světa a hostitelská organizace dost často zorganizuje i několik výletů po okolí.

Workcampy mají jednu nevýhodu. Výuka angličtiny u afrických sirotků nebo pomoc holandským důchodcům v domově důchodců zní jako super záslužný způsob, jak využít volno. Problém většinou nastává, když dorazíte na místo. Práce většinou není tolik a není tak moc záslužná, jak jste si ji v pohodlí své postele vysnili. Vždycky ale záleží na vás, kdo chce pracovat a pomáhat, vždycky najde řešení, a kdo chce jenom mrčet, vždycky najde důvod. Workcampy jsou ideální dobrovolnický start pro začátečníky, kteří si „jet nebo hledat na vlastní pěst“ zatím netroufnou. Velkým bonusem je přítomnost nějaké zaštiťující organizace, na kterou se v případě nouze můžete obrátit (ať už s větším nebo menším úspěchem, norská organizace asi bude pohotovější, než kamerunská).
Nečekejte ale, že během měsíčního pobytu ve Španělsku Španělsko procestujete zespodu nahoru a zleva doprava, poznáte spíš místní život, kulturu a mentalitu lidí.

Širokou nabídku workcampů nabízí například INEX-SDA (www.inexsda.cz) nebo Aiesec (www.aiesec.cz).

150417_851x315_CaM_img_01_01 (1)

  1. WWOOF

WWOOFing – tak trochu jiný způsob dovolené. Napadlo by vás někdy, jak skvěle si odpočinete a odreagujete se při práci na farmě? Teď myslíme tu manuální práci. A spát můžete třeba na seníku nebo na půdě stodoly. Princip wwoofingu je podobný jako u workcampů – za byt a stravu pomáháte na organické farmě. Délka pobytu a typ práce záleží na domluvě s konkrétním farmářem. Při (bohužel zpoplatněné) registraci na www.wwoof.cz nebo www.wwoof.net získáte přístup do databáze farmářů, kteří jsou v projektu zapojeni (v ČR nebo po celém světě). S farmou, kterou si vyberete, se potom zkontaktujete a domluvíte na podmínkách. V ČR většinou platí přibližně 6 hodin práce denně za kompletní stravování a ubytování. Tento způsob dovolené sice není pro každého a není to vždycky taková idylka, jak už to na fotkách z organických farem bývá, ale zase můžete získat skvělé nové zkušenosti a zážitky. Kdy zase budete pít čerstvě podojené mléko, hnát ovce na pastvu nebo pomáhat při narození telátek? Navíc je to skvělá šance vyčistit si hlavu od všech internetů, Facebooků a stresů dnešní doby.

150417_1702x630_CaM_img_01_01

  1. Dobrovolníkem na vlastní pěst

Pokud vás nelákají organizované workcampy připomínající tábory pro velké děti, je tady spousta možností jak vyrazit dobrovolničit na vlastní pěst. Stačí si najít nějakou pěknou organizaci, jejíž počínání a filozofie vás osloví, zjistit, jestli nehledají dobrovolníky, a když jo, tak zabalit a vyjet. Nebo si můžete najít „pracovní místo“ pomocí řady internetových databází – velkou nabídku najdete například na www.workaway.info nebo www.workingabroad.com. Protože ale vyrážíte na vlastní pěst, doporučujeme nic nepodcenit, dobře se připravit a na všem domluvit a nepouštět se zbytečně do žádných velkých akcí. Vždy počítejte s možností, že taky můžete přijet a všechny skypové/mailové/telefonické dohody přestanou platit. Každopádně pokud vše dobře klapne, určitě si odnesete nezapomenutelné zážitky.

080815-N-7540C-148

  1. Dobrovolníkem doma

Personálu v pomáhajících profesích je nedostatek a lidských zdrojů „zadarmo“ je ještě méně. Pokud se sice o prázdninách nechystáte do zahraničí, ale přece jen je nechcete dva měsíce zbytečně prozevlit, zkuste se informovat, jak pomoct v okolí vašeho bydliště. Možností je nepřeberné množství, stačí se jenom dobře dívat. Můžete venčit psy v útulku, chodit na pokec s babičkami na geriatrii, hlídat děti v azylovém domě nebo organizovat kroužky a výlety v dětském domově.

150417_1702x630_CaM_img_01_01 (1)

Ať už si o prázdninách vyberete cokoliv, přejeme, abyste si je, jak se patří, užili a dlouho na ně vzpomínali :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>