Jak udělat letošní prázdniny Prázdninami s velkým P – díl druhý

Strávit prázdniny netradičně, něco nového se naučit a ještě podpořit dobrou věc? Vyrazte dobrovolničit! Způsobů je mnoho.

 1. Workcamp

Slyšeli jste už o workcampech? I když název může být trochu zavádějící, nejedná se totiž o žádné pracovní lágry, workcamp je ideální způsob prázdnin pro dobrovolníky-začátečníky. Nabídka délek, zemí a zaměření je nepřeberná, můžete stavět školu v Africe, zachraňovat divoké koně v Asii i čistit starověké chodníčky od plevele v Řecku. Základní princip workcampů je ten, že za „byt a stravu“ (míra luxusu záleží na destinaci) někde nabídnete svou práci. Jako bonus k tomu poznáte místní kulturu, zvyky, spoustu nových lidí – místních i ostatních účastníků z celého světa a hostitelská organizace dost často zorganizuje i několik výletů po okolí.

Workcampy mají jednu nevýhodu. Výuka angličtiny u afrických sirotků nebo pomoc holandským důchodcům v domově důchodců zní jako super záslužný způsob, jak využít volno. Problém většinou nastává, když dorazíte na místo. Práce většinou není tolik a není tak moc záslužná, jak jste si ji v pohodlí své postele vysnili. Vždycky ale záleží na vás, kdo chce pracovat a pomáhat, vždycky najde řešení, a kdo chce jenom mrčet, vždycky najde důvod. Workcampy jsou ideální dobrovolnický start pro začátečníky, kteří si „jet nebo hledat na vlastní pěst“ zatím netroufnou. Velkým bonusem je přítomnost nějaké zaštiťující organizace, na kterou se v případě nouze můžete obrátit (ať už s větším nebo menším úspěchem, norská organizace asi bude pohotovější, než kamerunská).
Nečekejte ale, že během měsíčního pobytu ve Španělsku Španělsko procestujete zespodu nahoru a zleva doprava, poznáte spíš místní život, kulturu a mentalitu lidí.

Širokou nabídku workcampů nabízí například INEX-SDA (www.inexsda.cz) nebo Aiesec (www.aiesec.cz).

150417_851x315_CaM_img_01_01 (1)

 1. WWOOF

WWOOFing – tak trochu jiný způsob dovolené. Napadlo by vás někdy, jak skvěle si odpočinete a odreagujete se při práci na farmě? Teď myslíme tu manuální práci. A spát můžete třeba na seníku nebo na půdě stodoly. Princip wwoofingu je podobný jako u workcampů – za byt a stravu pomáháte na organické farmě. Délka pobytu a typ práce záleží na domluvě s konkrétním farmářem. Při (bohužel zpoplatněné) registraci na www.wwoof.cz nebo www.wwoof.net získáte přístup do databáze farmářů, kteří jsou v projektu zapojeni (v ČR nebo po celém světě). S farmou, kterou si vyberete, se potom zkontaktujete a domluvíte na podmínkách. V ČR většinou platí přibližně 6 hodin práce denně za kompletní stravování a ubytování. Tento způsob dovolené sice není pro každého a není to vždycky taková idylka, jak už to na fotkách z organických farem bývá, ale zase můžete získat skvělé nové zkušenosti a zážitky. Kdy zase budete pít čerstvě podojené mléko, hnát ovce na pastvu nebo pomáhat při narození telátek? Navíc je to skvělá šance vyčistit si hlavu od všech internetů, Facebooků a stresů dnešní doby.

150417_1702x630_CaM_img_01_01

 1. Dobrovolníkem na vlastní pěst

Pokud vás nelákají organizované workcampy připomínající tábory pro velké děti, je tady spousta možností jak vyrazit dobrovolničit na vlastní pěst. Stačí si najít nějakou pěknou organizaci, jejíž počínání a filozofie vás osloví, zjistit, jestli nehledají dobrovolníky, a když jo, tak zabalit a vyjet. Nebo si můžete najít „pracovní místo“ pomocí řady internetových databází – velkou nabídku najdete například na www.workaway.info nebo www.workingabroad.com. Protože ale vyrážíte na vlastní pěst, doporučujeme nic nepodcenit, dobře se připravit a na všem domluvit a nepouštět se zbytečně do žádných velkých akcí. Vždy počítejte s možností, že taky můžete přijet a všechny skypové/mailové/telefonické dohody přestanou platit. Každopádně pokud vše dobře klapne, určitě si odnesete nezapomenutelné zážitky.

080815-N-7540C-148

 1. Dobrovolníkem doma

Personálu v pomáhajících profesích je nedostatek a lidských zdrojů „zadarmo“ je ještě méně. Pokud se sice o prázdninách nechystáte do zahraničí, ale přece jen je nechcete dva měsíce zbytečně prozevlit, zkuste se informovat, jak pomoct v okolí vašeho bydliště. Možností je nepřeberné množství, stačí se jenom dobře dívat. Můžete venčit psy v útulku, chodit na pokec s babičkami na geriatrii, hlídat děti v azylovém domě nebo organizovat kroužky a výlety v dětském domově.

150417_1702x630_CaM_img_01_01 (1)

Ať už si o prázdninách vyberete cokoliv, přejeme, abyste si je, jak se patří, užili a dlouho na ně vzpomínali :)

Zkouškové levou zadní aneb „letosužfaktzačnuvčas“

Zásada číslo jedna – pokud chcete začít včas, přestaňte číst náš článek, otevřete si učebnici a dejte se do toho :)

Ale k věci pro ty ostatní. Druhá půlka května je doba, když už nám všem docela solidně hoří za zadkem, ale ještě to není tak strašné, abychom museli nad učením trávit noci nonstop. Vyplatí se vytyčit a dodržovat pár zásad:

 1. Dobrý plán je základ státu

Ano, přesně tak. Tisíckrát omílané doporučení. Kdo z vás si ale plány poctivě dělá a dodržuje je? :P Na plánu není jenom důležité ho sestavit, ale taky se jím řídit. Pokud nestihnete denní dávku učení, i tak přejděte zítra na další otázku, k tomu, co jste vynechali, se vrátíte na konci nebo při opakování (kéž byste ho vůbec stihli, co? :P). Jinak bude váš skluz pořád narůstat.

Pozor! Plán by měl být reálný, tzn. měl by počítat s věcmi jako jídlo, spánek, odpočinek, prokrastinace…

 1. Dobrý spánek je k nezaplacení

Je to velmi lákavé. Dneska to trochu protáhnu, vydržím do 4. ráno, dojedu to, co jsem nestihl a zítra vstanu a budu zase stíhat, říkáte si. Tak takhle taky ne. Dopadne to tak, že 1. buď zítra nevstanete a zaspíte, 2. vstanete a budete unavení, takže nic neuděláte, 3. vstanete a zaspíte během odpoledne, takže se dostanete zas do skluzu. Na to pozor, takhle to řešte jen výjimečně. Dobrý spánek ničím neošulíte a mnohem víc vám dá, když budete odpočatí a učení poleze do hlavy líp, než když nad tím budete do noci poklimbávat.
PS – spánek neošulíte ani pomocí litrů kávy a různých podpůrných bobulí na zobání.

1

 1. Pořádně se nadlábněte

Tím nemyslíme přímo svíčkovou se šesti, ale něco lehčího, zdravého, chutného… Ve zkouškovém je často jídlo ta poslední radost, co ze života zbývá, takže si ho užívejte. Zavřete na chvíli učebnice a při jídle si odpočiňte. Taky myslete na to, že i po obědě musí hlava fungovat, proto se moc nepřecpávejte a volte spíš lehčí potraviny. Pokud budou bohaté na vitamíny (hlavně C), dodají vám energii a zmírní únavu. Také se při duševním vypětí, stresu a soustředění doporučují ořechy, kakaové boby (třeba ty v čokoládě :)), káva nebo ovoce a zelenina. Obecně kofein nezatracujme, určitě dokáže dodat spoustu energie, ale mysleme na to, že zapíjet celý den kafe energiťákem není úplně top. Přece jenom dojít na zkoušku a vypadat jak na speedu není zrovna fajn.

P1230568

 1. Vyvětrejte hlavu (a tělo)

Stačí se jít denně na půl hodiny projít, zaběhat, zaplavat, vyvenčit psa… Půl hoďka vás nespasí, ale vyčistíte hlavu a učení zase půjde o něco líp. Taky si nebudete připadat tak otekle a líně, jako když se po dvou týdnech zvednete od stolu.

 1. Nepořádek povolen

Chápeme, že ve zkouškovém je ten pravý čas na generální úklid, umytí oken a přestavbu nábytku, ale fakt to radši odložte. V rámci prokrastinace taky známe tyhle úklidové choutky :)


 

Takže naši milí zlatí WooGies, doufáme, že vám naše tipy aspoň trošičku letos ulehčí zkoušky (ano, naše tipy nejsou nic nového, všichni to podvědomě víme, ale opakování je matka moudrosti a vidět to napsané nikdy neškodí :)). Držíme palce a učení zdar!

PS: Autorka článku ví, o čem mluví – taky byla doba, kdy hojně využívala služeb nonstop studovny Masarykovy univerzity a živila se výhradně energy drinky :P

2

Jak udělat letošní prázdniny Prázdninami s velkým P – díl první

I když mezi prázdninami a většinou z nás letos zatím stojí velká a zdánlivě nepřekonatelná zeď v podobě maturity, zkouškového nebo státnic, všichni určitě aspoň občas, aspoň trochu myslíme na prázdniny. Pro řadu z nás to můžou být „poslední velké“ prázdniny, než se vydají do světa pracujících. Pro řadu z nás to také můžou být prázdniny nejdelší v životě, protože je letos čekají jen lehké zkoušky nebo právě maturují a na vysokou se chystají až na podzim. A pro řadu z nás to taky můžou být úplně průměrné prázdniny, stejné jako každý rok. Jak z nich udělat Prázdniny s velkým P? Prázdniny ne od slova prázdný, ale naopak plné zážitků? Přinášíme miniseriál plný nápadů.

 

Tip č. 1: Zažijte dovolenou někde jinde a nějak jinak

Majuli_Island

V italském hotelu s all inclusive je bezpochyby krásně i po sto páté. Ale co tak třeba vyzkoušet novou destinaci? Nebo nový styl cestování? Vymanit se ze stereotypu cestovních kanceláří a válení u bazénu a objevit něco nového? Možností je spousta.

Můžete se sbalit do batohu a vyrazit na hory. Můžete vychytat super akci na letenky a vyrazit za exotikou za cenu nižší, než kterou normálně utratíte i v té Itálii. Můžete prostopovat Evropu od západu na východ. A třeba taky můžete i v té své klasické destinaci opustit pohodlí hotelového bazénu, jít se podívat mezi lidi a zařídit si ubytování v soukromí. Omrknout, jak žijí místní, na vlastní pěst objet přilehlá městečka a poznat jejich genius loci.

Naše tipy:

 1. Ultra levné letenky se dají skvěle vyhledat před webové stránky jako zaletsi.cz, www.cestujlevne.com nebo www.akcniletenky.com. Také je fajn občas mrknout na nabídku z menších letišť v okolí České republiky (Katowice, Wroclaw, Norimberk, Lipsko…), odkud létají low-cost aerolinky jako Wizzair, Ryanair nebo Easyjet. Pokud se spokojíte s kabinovým zavazadlem (a pravda je, že pokud se umíte dobře sbalit, kabinové zavazadlo vám bude bohatě stačit i na měsíc), dokážete ceny srazit fakt nízko.Neřiďte se přímo tím, že „za každou cenu chcete do Švédka“. Řiďte se spíš svým rozpočtem a tím, kam zrovna levné letenky jsou. Často se jedná o chybné tarify nebo akční nabídky, odlet může být za týden nebo za půl roku, ale většinou je letenky nutné rezervovat co nejdřív, cena s rostoucím počtem rezervací a časem stoupá. Držíme palce, pokud se naučíte dobře hledat, letenky do Paříže za 112 korun nebo třeba do Jižní Koreji pod 5000 nejsou nonsens – vyzkoušeno za vás ;)

  8233735005_65856f7c48_h
 2. Pořiďte si kvalitního průvodce (jako tu knížku) a zjistěte si informace předem. Než vyrazíte, zjistěte si info o cílovém místě, rady a tipy – čtěte cestovatelské blogy, zkušenosti, zeptejte se v cestovatelských skupinách na sociálních sítích, vždycky se najde někdo, kdo to tam zná a rád poradí, co, kde a jak vidět. Doporučujeme například www.hedvabnastezka.cz nebo FB skupinu NOMADS – a life of cheap/free travel.S sebou přibalte i tištěného průvodce. Ne všude je internet a zásuvka, takže knížka se hodí, až telefony a tablety selžou. U průvodce je nejdůležitější – musí být aktuální a info v nich relevantní. Jen ty nejlepší zkušenosti máme např. s řadou Lonely Planet. Jejich knížky nejsou z nejlevnějších, ale jsou vždy aktuální a plné dobrých tipů a rad pro cestovatele „baťůžkáře“ – jak a kde co pořídit a ubytovat se, aniž byste platili přemrštěné ceny „pro turisty“, kde se u místních dobře najíst a jak se kam rychle a levně dostat. Na průvodci se nevyplatí šetřit.

  2813543187_dfa56ee13f_b
 3. Myslete na bezpečnost. Nepodceňte to a uzavřete si kvalitní cestovní pojištění. Když se cokoliv stane, nejprve zavolejte na asistenční službu a požádejte je, jestli vám můžou zavolat zpět. Pokud jedete do země, jejíž jazyk neovládáte, je dobré zkontrolovat, že v rámci vašeho pojištění máte nárok na překladatele.Taky je fajn naskenovat a poslat si na mail doklady (pas, občanku, víza…), pokud byste je ztratili, ulehčí to situaci. Nezapomeňte taky, že pokud jedete mimo EU a plánujete tam jezdit autem (nebo nějakým jiným vozítkem, třeba na skútru – taky super věc), potřebujete mezinárodní řidičák. Vydají vám ho na počkání za 50 korun tam, kam jste si šli i pro ten klasický.

  Hodně důležité je zjistit si, co se v cizí zemi smí a nesmí. V Dubaji vás můžou zatknout za obyčejnou pusu s přítelkyní na veřejnosti, v Egyptě za vývoz pár mušliček z pláže. Tak bacha na to, tyhle zážitky si radši odpusťte ;)

  Poslední doporučení je zaregistrovat se do systému ministerstva zahraničních věcí DROZD (https://drozd.mzv.cz/), pokud by se něco stalo (zemětřesení…), český stát bude vědět, že vás má hledat :)

 4. Očkování a kvalitní léky pro případ nouze jsou základ, ne všude seženete nemocnici podobnou té české. Dostatečně dopředu si ověřte, jestli nepotřebujete nějaká speciální očkování, ať stihnete všechny dávky. Klasika, která se na cestách neztratí, jsou virové hepatitidy A a B, meningokoková meningitida (ty tři se hodí i v Česku), vzteklina a břišní tyfus. Do některých zemí jsou potřeba i další, ale to už záleží… Vše si můžete zkontrolovat na ockovacicentrum.cz a přes ně i zařídit očkování v přilehlé ordinaci (ano, je to docela dobrý byznys, to očkování, ale je to takhle vážně nejpohodlnější a nejrychlejší).Při cestě mimo Evropu se vážně hodí velká zásoba silných léků proti průjmu (např. Ercefuryl), zažívání většiny z nás prostě není zvyklé na „kulturní šoky“, na druhou stranu by ale často byla škoda vyhýbat se místním restauracím a pochoutkám „z ulice“. Taky vezměte klasické léky proti bolesti a teplotě a nějaké pro případ nachlazení, náplasti, sprej proti komárům a jiným hmyzákům, dezinfekci a to, co běžně zobete. Léky na předpis vám předepíšou v očkovacím centru a často taky obvoďák, když vysvětlíte situaci. V rizikových oblastech se neztratí ani krabička antimalarik „pro případ“ a pokud plánujete být dlouho mimo civilizaci, tak ani základní antibiotika.

  6348182752_0fcd42ba13_o
 5. Naučte se balit! Tahání těžkého batohu (ne, kufr je fakt naprd, od Slovenska na východ a od Itálie na jih fakt často nejsou chodníky v úplně top stavu – pokud jsou vůbec přítomny) otráví po čase úplně každého. Místo 30 triček na měsíc si jich vezměte 6 a radši počítejte s tím, že si je občas přeperete.Mezi must-have věci každopádně patří redukce do zásuvky (pečlivě ověřte, jaký tvar zásuvky v dané zemi mají, nebo si nenabijete ani telefon), dezinfekční gel na ruce (sejde se i pokud máte silné prášky proti průjmu), univerzální měna (dolary nebo eura – české koruny na indické rupie moc nevyměníte), vložka do spacáku (pod pojmem UKLIZENÝ a ČISTÝ si mnoho ubytovacích zařízení v cizině představuje úplně něco jiného, než my, takže můžete spát na ní, pod ní, v ní… záleží na teplotě a čistotě), sáčky na tekutiny do letadla (fajn pro celníky i jako i-gelit na telefon v dešti), plátěný „nahoře-stahovací“ baťůžek nebo plátěná taška na rameno (nezabere místo a hodí se na menší výlety), a čtečka, případně tablet (fajn věcička, můžete do ní nahrát učebnice i Dostojevského, baterka vydrží s přehledem 2 týdny a nemusíte tahat těžké a objemné knížky). Samozřejmě taky foťák, doklady, léky, k zahození není ani smártfoun, odkud se dostanete na net. V dnešní době se navíc vyplatí koupit si místní SIM kartu s datovým tarifem, abyste se připojili místnímu k mobilnímu internetu (který často najdete i tam, kde byste to nečekali).
  Lonely_Planet

Pokračování zase příště. Držíme palce, ať si ty letošní prázdniny opravdu užijete! Cestování a spolubydlení zdar!

Jak jsme byli v televizi!

Po tom, co jsme úspěšně šokovali brněnské studenty tím, že jsme jim postavili před školy staré popsané ledničky, se o nás začala zajímat i televize! Dostali jsme nabídku, že o nás natočí reportáž a DOKONCE JI ZVEŘENÍ V PODVEČERNÍCH UDÁLOSTECH V REGIONECH! Byli jsme nadšením bez sebe :)

Ale bylo to trochu narychlo. Jak víme, televize na nic nečeká, kam přijde, tam točí, a kdo netočí s ní, nebude na obrazovce. Takže mi jednou takhle v pondělní podvečer volá Alex: „Ahoj Teri, vybrali jsme tě, že budeš hlavní hrdinka naší reportáže o WooGies v domácnostech. Doufám, že s tím souhlasíš – nikoho jiného totiž stejně tak rychle nemáme. Jo a bude se to točit u vás na bytě. Zítra, přijdou asi v půl osmé ráno. Tak s tím prosím počítej, jo? Jo a ještě by bylo fajn, kdyby vás tam bylo víc.“

Uch, ach, och, to bylo teda překvápko. Všichni si představíme moje zděšení, když jsem, válejíc se už třetí den v posteli se zákeřnou chřipkou, uslyšela v telefonu tohle. Nevadí, že nemůžu vyslovit jediné slovo, kde bych neskřehotala jak ježibaba, a můj nos je rudý jak paviání prdelka. Jo, prostě zítra budu v televizi a uvidí mě půlka republiky. A se mnou i můj neuklizený pokoj a imaginární spolubydlící, kteří jako na potvoru zrovna všichni odjeli domů. Teda za předpokladu, že celou tu parádu nezaspím, protože půl osmé je pro mě nekřesťansky brzo i pokud nevyspávám choroby.

NAŠTĚSTÍ mi Alex volala ten den ještě jednou. A oznámila mi skvělou zprávu, totiž že se natáčení o den posouvá. Sraz v půl osmé sice zůstává, ale bude to na jiném bytě, kde WooGies také používají. A kde je uklizeno. A kde jsou reální spolubydlící, kteří neodjeli domů. A navíc tam asi ani nebudu muset mluvit nahlas, protože s používáním WooGies má dobré zkušenosti Leňa, která je ochotně sdělí. Super!

Nastal den D a hodina H. Sešli jsme se o půl hodiny dřív, abychom stihli všechny přípravy, poslední úklid, poslední úpravy make-upu. A pak už zvonili televizáci. Přišla moc milá reportérka Ivana s kameramanem. Nejdříve si poslechli náš příběh a potom nám vysvětlili, co si jak představují. Natáčení nakonec trvalo méně času, než jsme vůbec čekali, a byla to legrace. Ivana Leňu pořádně vyzpovídala a k tomu jsme natočili nějaké ilustrační záběry. Dokonce i na mě se dostalo a moje první televizní role byla jako umývačka nádobí ve studentském bytě. Člověk by netušil, jaká může být umývání nádobí v televizi věda!

Reportéři potom odjeli do města, kde u rozmístěných ledniček právě probíhala propagace s rozdáváním dárečků. Natočili rozhovor s naším velkým bossem Richiem a bylo hotovo. Ještě ten den reportáž sestříhali a poslali do televize. V 18 hodin jsme potom hrdě očekávali, jak to dopadlo. A dopadlo to moooc dobře. Kolik lidí nás vidělo v televizi, netušíme, ale následně na Facebooku jsme oslovili neuvěřitelných 128 000 uživatelů! A co vy, byli jste mezi nimi? Že ne? Tak rychle >> WooGies v ČT

 

 

Ledničková guerilla v Brně

„Jo a jinak, už máme 14 ledniček na tu naši akci!“ Cože? 14 ledniček? JAKOU akci? A tak to začalo.

Chtěli jsme udělat něco odvážného a trochu šokujícího. Něco, kvůli čemu WooGies zapamatují všichni. A v chytré hlavě se zrodil nápad! Spousta domácností píše vzkazy s nákupem na lístečky nebo jen tak lihovkou na ledničku. Symbolem WooGies by taková lednička klidně mohla být, že? Pojďme na WooGies upozornit symbolem ledničky! A protože nejsme žádná béčka, vzali jsme to ve velkém stylu.

I když se to zdá nemožné, podařilo se nám nashromáždit celkem 14 lednic a jeden sporák. Akci jsme začali organizovat v pravý čas – jedna lednice byla ještě funkční a mohli jsme si do ní v kanceláři schovávat obědy, když ta, co máme, vypověděla službu :) Hledáním ledniček to ale nekončilo. Petra čekala další, ještě nemožnější věc. Sehnat na umístění ledniček po Brně patřičná povolení.

Po ukrutném boji se sedmihlavou saní v podobě úředníků a dalších úředníků se to Petrovi povedlo! Vyřídil všechna potřebná povolení a my jsme ledničky mohli po Brně rozmístit legálně. Těžko říct, co bychom vymysleli, kdyby nám zbývala jen ilegální cesta… :P U některých fakult se dokonce podařilo domluvit, že lednice může stát přímo uvnitř školních prostorů, takže jste WooGies ledničku mohli potkat třeba v atriu Ekonomicko-správní fakulty MUNI nebo na chodbě kampusu lékařské fakulty.

Samotné staré popsané ledničky ale k zájmu člověka 21. století nestačí. S rozmístěním ledniček jsme si pro kolemjdoucí připravili i dárečky v podobě WooGies kondomů a WooGies lízátek. Sladké a bezpečné spolubydlení je přece základ :)

Setkali jsme se s celou řadou reakcí, od překvapených „Budou volby?“ po radostné „Miluju ty vaše lízátkové akce!“. Všechny ale byly pozitivní. Kdo by taky nerad dostával dárky, že? :) Naše akce vyvolala takový zájem, že si nás jednoho dne přijela natočit i Česká televize. Také nám někdo dvě NEFUNKČNÍ ledničky hned ze začátku ukradnul. Ale to už jsou jiné příběhy.

 

Sečteno a potrženo, podařilo se nám:

 • 15 ledniček a sporáků po Brně
 • 2 ledničky přímo v budově univerzity
 • 2 nefunkční ledničky fuč
 • 1 natáčení české televize
 • 1 „nedohoda“ s vedením fakulty
 • mnohem více dohod s WooGies-friendly fakultami
 • 3 články v novinách
 • 800 registrovaných uživatelů
 • spousta, spousta spokojených lidí

 

Chtěli bychom také poděkovat celému ledničkovému týmu, který se do akce pustil se 120% nasazením. Děkujeme za pomoc a vaše nadšení! Bez vás by to nešlo ;)

15 skvělých výhod, které si užijete jen při spolubydlení

 1. Ranní ptáče dál doskáče
  • Hlučný příchod spolubydlícího s veselou náladou v šest hodin ráno po náročné noci vám zaručí, že na následující den rozhodně nezaspíte.
 2. Ve své posteli nikdy nespíte sám
  • Máte totiž jistotu, že v ní během vaší nepřítomnosti spí zaručeně někdo jiný. Dál raději nepátráte.
 3. Sbírka antibiotik
  • Vaše společná lednička občas obsahuje tak širokou sbírku penicilinu a jiných plísní, že by se za ni nemusel stydět ani profesionální mykolog.
 4. Pevné nervy
  • Jen tak něco vás nerozhodí. Dokonce ani neznámý, kterého spícího objevíte ve vaně, když ráno spěcháte na nejdůležitější zkoušku semestru.
 5. Umřít hlady je vyloučeno
  • U někoho z ostatních v době největší nouze zaručeně najdete nějakou schovanou dobrotu. Za level-expert se považuje, pokud do konce semestru postižený nepřijde na to, že mu něco z tajných zásob chybí.
 6. Schopnost řešit krizové situace
  • Například když u vás ve tři ráno zvoní policie, kterou sousedi zavolali v domnění, že u vás v bytě probíhá nepovolená techno party.
 7. Odolnost vůči únavě
  • Večírek v noci z pátku na úterý totiž není pro slabé povahy.
 8. Máte dobrý přehled
  • Přesně víte, kdo, s kým, kdy a jak o:)
 9. První pomoc prakticky
  • Otrava alkoholem? No problem, praxe je nejlepší učitelka.
 10. Schopnost argumentace
  • Třeba když devadesátileté sousedce vysvětlujete, proč ten milý kamarád, co se k vám chodí učit, pozvracel schody až do mezipatra.
 11. Pocit užitečnosti
  • To když váš dobře utajovaný pravý kubánský rum padne za vlast během divokého večírku, kterého jste se z důvodu nepřítomnosti neúčastnili.
 12. Poznáte dobré přátele
  • Kdo jiný by vám po večírku držel vlasy nad záchodem a vytíral kuchyň.
 13. Vždy máte co na sebe
  • Pořádnější kamarád vám totiž v krizové situaci tu krásně vyžehlenou košili a kravatu na zkoušku stejně nakonec půjčí.
 14. Schopnost koncentrace
  • Když váš spolubydlící z vedlejšího pokoje pořádá metal-party a vy máte zrovna zítra tři nejtěžší zápočty.
 15. Schopnost vymýšlet kreativní řešení
  • Třeba jak naskládat 30 lidí do dvoupokojového bytu nebo nádobí z celého týdne do jednoho dřezu.

Blog je na světě!

Spouštíme náš úplně-nový WooGies-blog! Těšte se na pravidelné články o všem možném i nemožném, ze zákulisí, co se u nás děje, i o tom, co se děje někde jinde. Pokud vás napadne něco, co by vás zajímalo a o čem máme psát, případně budete chtít sami přiložit ruku k dílu a svým článkem nám přispět, ozvěte se na terka@woogies.cz! Těšíme se :)